Taking You Forward!

Student Achievements:

SL. No. Student Name & Roll No. Date Name of the Event Venue Place Won
1

M. Manju

16R21E0034

21/03/2017 IDEEP – Poster Presentation JNTUH, Kukatpally II
2

M.Bala Krishna

16R21E0092

21/03/2017 IDEEP – Ad Making JNTUH, Kukatpally II
3

Mr. Akhil

15R21E0048

23rd & 24th March, 2017 AZURA2K17 - Best out of Waste CMRCET I
4

Mr. Naresh Reddy

16R21E0048

21/03/2017 IDEEP – Ad Making JNTUH, Kukatpally II
5

N.Abhilash reddy

16R21E0038

R. Adam

16R21E0049

P. Soniya

16R21E0044

D. Shravani

16R21E0014

16R21E0048

Ms. Sumera Begum

15R21E0049

-- -- Cloud Machine Soft Solutions Pvt Ltd, Hyderabad Selected as Commentators for Corporate Cricket League
6

Mr. Ravi V

16R21E0058

Ms. B. Mounika

16R21E0008

22/01/2017 Sakshi Arena One – Youth Fest under Innovative Business Plan’ Shiva Shivani Institute of Management, Hyderabad I
7

Ms.Shashanka. D

16R21E0013

Ms. D. Ramya

16R21E0070

22/01/2017 Sakshi Arena One – Youth Fest under Innovative Business Plan’ Shiva Shivani Institute of Management, Hyderabad II
8

Ms. M. Manju

16R21E0034

Mr. N. Saikiran

16R21E0093

26/11/2016 Poster Presentation Shiva Shivani Institute of Management, Hyderabad I
9

G. Lakshmikanth

15R21E0012

1st & 2nd of April, 2016 Paper Presentation at Exuberanza-2016 Mallareddy College of Engineering and technology, Hyderabad II
9

Ms. Shravya Madhuri

15R21E0034

Ms. Priyanka

15R21E0009

18th & 19th March, 2016 Paper presentation at AAGAMA2k16 Anurag Group of Institutions Hyderabad I
  • 1. Students G.S. Nikhil, Chandrajit, Venugopal, Akhil won a first prize of 25,000 in Business Simulation Competition at Asoka Business School,Hyderabad
  • 2. Student G.S. Nikhil won a first prize in Management Fest, at Guru Nanak Institutions, Hyderabad
  • 3.Raheem pasha got first prize in Wall street(stock trade) game conducted by DR.B.R.Ambedkar institute of management and technology on 29/09/2018 Satya rani participated in young manager event got second prize in FUTURE ASATRA 2K19 in mallareddy college for women
  • 4.Industrial Visit to BHEL, Hyderabad by MBA I Yr Students
  • 5.. G.Srihitha, M.Manju, B.Ruchitha (SGPA 9.73),N.Sarala,V.Ravi (SGPA 9.45) of 2016-18 batch A Section stood as Toppers with 1 and 2nd ranks
  • 6.. M.Sirisha (CGPA 9.59),,S.Lavanya, (SGPA 9.41of 2016-18 batch B Section stood as Toppers with 1 and 2 ranks
  • 7.. Ch.Priyanka, (SGPA 9.18), Ch.Radhika (SGPA 9.05) of 2017-19 batch A Section stood as Toppers with 1 and 2 ranks
  • 8.. P.Navya Sai Devi, (SGPA 9.45),N.Preethi (SGPA 9.05) of 2017-19 batch B Section stood as Toppers with 1 and 2 ranks
  • 9.E.SHARATH KUMAR(SGPA8.81),K. URMILA(SGPA 8.37) of 2018-20 batch A section stood as Toppers with 1 and second ranks
  • 10.R.MOUNIKA (SGPA 8.54),T. PREETHI(SGPA 8.44) of 2018-20 batch B section stood as Toppers with 1 and 2 ranks
  • 11.Out of 116 of MBA students ,  60 students got placed in Top companies (WIPRO ,VIVO,ICICI Prudential, Tech Mahindra GEN PACT, Smart Data , 13 Gentek(Infotek) & Google and 15students has got internship in good companies like  (Value labs solutions ,J Marathon)

Sports Achievements:

  • 1. Student Pramada Won 1 st Prize In Badminton Women Solo.
  • 2. Students Pramada & Radhika Won 1 st Prize In Badminton Womens Doubles.
  • 3. Students Gnana Sai & Pruthvi Won 1 st Prize In Table Tennis Men Doubles.
  • 4. Students Rachana & Joy Won 2 nd Prize In Table Tennis Women Doubles
  • 5. Students Prudhvi & Brijesh Won 1 st Prize In Carooms Mens Doubles.
  • 6. Student Sindhu Won 1 st Prize In Caroms Women Solo.
  • 7. Students Srinath,Vinodh , Ch Vinodh, Osman, Akhil, Dasharadh, Pranay, Ramesh Won 1 st Prize In Volley Ball Men Team.
  • 8. Students Rachana, Manasa, Joy, Vishnavi, Kavya Won 1 st Prize In Basket Ball Women Team.
  • 9. Students Manasa, Joy, Rachana, Harika, Kavya, Vishnavi, Sneha, Sravani Won 1 st Prize In Throw Ball Women Team
  • 10. Student Sai Krishna Won 1 st Prize In 100m Men Solo.
  • 11. Student Sai Krishna Won 1 st Prize In 200m Men Solo.
  • 12. Student Ch.Vinod Won 3 rd Prize In 400m Men Solo.
  • 13. Student Vijay Won First Prize In 800m Men Solo.
  • 14. Students Yerrama Naidu And Vijay Won 1 st And 3 rd Prize In 1500 M In Men Solo.
  • 15. Student Vijay Won 2 nd Prize In 5000m Men Solo
  • 16. Student Manasa Won 2 nd Prize In 100m Women Solo
  • 17. Student Manasa Won 2 nd Prize In 200m Women Solo
  • 18. Student Pramada Won 3 rd Prize In 400m Women Solo
  • 19. Student Pramada Won 2 nd Prize In 800m Women Solo
  • 20. Student Pramada Won 2 nd Prize In 1500m Women Solo
  • 21. Students Pramada And Vishnavi Won 2 nd And 3 rd Prize In 3000m Women Solo
  • 22. Students Sai Kishna, Vinod, Vijay, Yerrama Naidu Won 1 st Prize In 100*4 Men Relay
  • 23. Students Sai Krishana, Bramha, Vijay, Yerrama Naidu Won 3 rd Prize In 400*4 Men Relay
  • 24. Students Manasa, Harika, Bhargavi, Pramada Won 1 st Prize In 100*4 Woman Relay
  • 25. Student Ch.Vinod Won 2 nd Prize In Short Put Men Solo
  • 26. Students Manasa, Rachana Won 1 st And 3 rd Prize In Shortput Woman Solo
  • 27. Student Ch.Vinod Won 3 rd Prize In Jovline Men Solo
  • 28. Students Manasa, Joy, Rachana, Won 1 st , 2 nd , 3 rd Prizes In Jovline Women Solo
  • 29. Student Manasa Won 1 st Prize In Discus Throw In Women Solo
  • 30. Overall championship is awarded to MBA students for the year 2019